Skip to main content

Kútbakelt kifli


Ízőrző hétvégénken Szabó (szül. Mártin) Erzsébet és lánya, Hajdú (szül. Szabó) Valéria tanította vissza a kútbakelt kifli készítését. A tanfolyam A feketehegyi háziasszony könyve c. program része volt, melyet Magyarország Agrárminisztériuma, ill. a Hungarikum Bizottság támogatott.
A kútbakelt kifli a faluban hideg kifli néven is ismert, de régebben a vízi kifli megnevezést is használták. A Nagykunságban a vízenkullogó elnevezés is elterjedt. 1 kg liszttel, élesztővel, tejjel, zsírral, tojássárgájával tésztát dagasztottak. „Ha úgy van dolgozva, hogy a zsír már csaknem csurog belőle, akkor jó.” A kidagasztott tésztát „fehér kendőbe” tették és összekötötték. Ezt a „csomagot” nyújtófára kötötték, majd egy tiszta vedret háromnegyedig engedtek hideg vízzel. A nyújtófát úgy tették a vederre, hogy a tészta belelógjon. Ezután a vedret leengedték a kútba. A tészta akkor volt jó, amikor a vederben szépen feljött a víz tetejére. Ezután a nyújtódeszkára cukrot szórtak, ráborították a tésztát, elnyújtották és patkókat: „szép csavarokat” formáltak belőle. Lisztezett tepsiben „szépen” megsütötték. A későbbi időkben a kútba engedés helyett egy nagyobb, hideg vízzel megtöltött fazékban vagy „vajlingban” 2-3 órán át kelesztették a hideg kiflit. Mi az alábbi módon készítettük el.
KÚTBAKELT KIFLI
Hozzávalók: ½ liter tej, 1 csomag élesztő, csipetnyi só, 3 evőkanál cukor, 3 tojássárgája, 1 citrom reszelt héja, 2 evőkanál zsír, annyi liszt, amennyit felvesz (60-70 dkg) + kristálycukor a hempergetéshez.
Elkészítés:
A tejet meglangyosítjuk, egy kevésben elkeverjük az élesztőt, majd ezt hozzáadjuk a maradék tejhez. Ezután hozzáadjuk a cukrot, sót, tojássárgáját, citromhéjat (esetleg a levét is) és lassan annyi lisztet, hogy könnyű tésztát kapjunk, és a zsírral simára dagasztjuk. Kevés liszttel meghintjük és letakarjuk. 2 órán át hideg helyen kelesztjük. Amikor megkelt, kis cipókat szaggatunk, kézzel hosszúkásra nyomkodjuk a deszkán, közben a rudakat kristálycukorba forgatjuk. A két végét ellentétes irányba tekerjük és patkó alakban a sütőlemezre helyezzük. Kelni hagyjuk, majd 180-200°C-on szép pirosra sütjük. Még melegen kiszedjük a kifliket a tepsiből és megfordítva rakjuk a tányérra, hogy kihűljenek. Ha kihűltek, szépen visszaforgatjuk őket.


Fotó: Simonyi Zsófia