Kovászos krumpliskenyér

Ízőrző hétvégénken Bálint (szül. Német) Eszter tanította vissza a kovászos kenyér készítését. A tanfolyam A feketehegyi háziasszony könyve c. program része volt, melyet Magyarország Agrárminisztériuma, ill. a Hungarikum Bizottság támogatott.
A kovászos kenyér titkainak tanulmányozásához már nem találtunk Feketicsen élő asszonyt, ezért Gombosról hívtunk vendégelőadót. Ő ma is rendszeresen készít kovásszal kenyereket, péksüteményeket. Feketicsen nem volt kimondottan szokás krumplit tenni a kenyértésztába, csak néhány háznál praktizálták; a néhány szem krumplitól tovább maradt puha (hosszabb ideig maradt friss) a kenyér. A krumpliskenyér Feketicsen szélesebb körben csak lisztválságos időkben jelentkezett, amikor nem volt elég búzaliszt. Mi ezúttal ezt a verziót készítettük el, de a recept krumpli nélkül is ugyanígy működik.
KOVÁSZOS KRUMLISKENYÉR
Egy kb. 1 kilós kenyérhez 500 g lisztre, 300–350 g vízre, 150 g kovászra, 100 g tört főtt krumplira és egy kanál sóra van szükségünk. A hozzávalókat a só kivételével összedolgozzuk, fél órát hagyjuk pihenni, majd hozzáadjuk a sót, és jól kidagasztjuk a tésztát. A kovászos tésztát érdemes óránként hajtogatni, így levegősebb lesz. Amikor már szép könnyed, légies, kb. 3,5–4,5 óra előkelesztés után szépen megformázzuk a kenyeret, egy kilisztezett szakajtóba tesszük, letakarjuk konyharuhával. Tovább kelesztjük 2-3 órát, addig míg az ujjunkkal megnyomva a tészta szépen lassan jön fel. Ilyenkor jöhet a sütés, a kenyeret 250°C-os sütőben sütjük, majd 15 perc után visszavesszük a hőmérsékletet 200°C-ra. 30-45 perc sütés után, ha szépen kong az alja, akkor biztosan megsült. A sütőből kivéve vízzel megspricceljük, majd letakarjuk és hagyjuk kihűlni.