Szállási szemmel
A BMMHE keretében működő bácsfeketehegyi Értéktár Bizottság 2023-ban pályázott Magyarország Agrárminisztériumának Hungarikum pályázatán, melynek célja a nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatása volt.
Tudtuk, hogy a magyar tanya (kulturális örökség kategóriában) a Hungarikum Bizottság által összeállított nemzeti értékgyűjteményben a kiemelkedő nemzeti értékek között szerepel. Tehát a legmagasabb szintű értékek közé tartozik: hungarikum. És mint ilyen, többek között „hozzájárul új nemzedékek nemzeti hovatartozásának, magyarságtudatának kialakításához, megerősítéséhez.”
Értéktár Bizottságunk Szállási szemmel címen készített egy pályázati anyagot, azzal a céllal, hogy felgyűjtsük és rendszerezzük Bácsfeketehegy lakóinak az egykori szállási életformájára vonatkozó adatokat, valamint a kutatással párhuzamosan egy ismeretterjesztési és népszerűsítési folyamatot is megkezdjünk ebben a témakörben. A tanyai életmód (nálunk a régebbi szállás kifejezés maradt fenn) az elődeink életét főként az 1880 és 1950 közötti időszakban határozta meg. 1944-ben a feketicsi határban 208 darab szállás szerepel a kataszterben, melynek 105 esetben magyar a tulajdonosa (a többi esetben sváb). A második világháború után megkezdődött az önellátás felszámolása is, 1947 és 1953 között 119 szállás került lebontásra.
Mára a szállásokból 5 maradt mutatóba, és kevés olyan idős ember él a faluban, aki még kint nőtt fel. Ezért tartottuk prioritásnak, hogy ezzel a témával foglalkozzunk, amíg még van kitől adatokat gyűjteni. Most, az utolsó pillanatban még megtehetjük, hogy felkutatjuk a felgyűjthető emlékeket, és megőrzünk belőle, amit lehet: gondolkodásmódot, életfelfogást, tudást és tapasztalatot. A program célja, hogy ezt rögzítsük, és továbbadjuk. Hiszen az elődök tudása, tapasztalata nélkül a jövő generációi gyökértelenekké válnak.
Szállási szemmel című programunk magába foglalt egy helyi kutatást, közösségi összejöveteleket, gyakorlati visszatanítást az állattartáshoz kapcsolódóan, egy virtuális közösség létrehozását, és a dokumentálás különböző módozatait. Igyekeztünk kicsiket-nagyokat, férfiakat-nőket is megszólítani különböző alkalmakkor – annak érdekében, hogy minél szélesebb körben kapcsolódjanak a különböző generációk tagjai.
Reméljük, lesz lehetőség a program folytatására, a hagyományos önellátó gazdálkodás széles körben való megismertetésére és egy újabb támogatás majd egy nyomtatott kiadvány létrehozását is lehetővé teheti.
Sajtóvisszhang






